Policja Województwa Śląskiego była doskonale wyszkoloną formacją, licząca 10 procent stanu osobowego wszystkich sił policyjnych całej II Rzeczypospolitej i odgrywała ważną rolę w kraju ze względu m.in. na znaczenie gospodarcze Śląska w Państwie Polskim. Podczas wojny obronnej 1939 roku, policjanci województwa śląskiego bronili mężnie swojej ojczyzny, a do legendy śląskiego września przeszły walki o strategiczne przedsiębiorstwa, podczas których wykazali się wyjątkowym męstwem. Niestety, po 17 września podzielili oni los tysięcy Polaków wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego, którym niedane już było powrócić do kraju.
Dlatego też doceniając działania funkcjonariuszy ziemi śląskiej, ich wkład w budowanie fundamentów współczesnej formacji oraz jednocześnie chcąc upamiętnić trud i wysiłek wszystkich, którzy walczyli o niepodległość naszej ojczyzny, Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk podjął decyzję, że centralne obchody Święta Policji odbędą się w tym roku w stolicy województwa śląskiego, w Katowicach.
Uroczystość rozpoczęła się 23 lipca od złożenia wspólnego wieńca przy Pomniku Powstańców Śląskich. Kwiaty złożyli: Wojewoda Śląski, Prezydent Miasta Katowice oraz Komendant Główny Policji i Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach. Poprzez ten symboliczny gest upamiętniono Powstańców Śląskich, wśród których liczną reprezentacją byli policjanci województwa śląskiego.
O godz. 10.00 w Katowicach, na Placu Sławika i Antalla, uroczystości rozpoczęły się od przeglądu pododdziałów Policji, którego dokonał Prezydent Andrzej Duda w asyście Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr. Jarosława Szymczyka. Następnie gospodarz uroczystości powitał zaproszonych gości, na czele z Prezydentem RP. Szef polskiej Policji podziękował Prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz ministrom, parlamentarzystom, wojewodzie śląskiemu, marszałkowi województwa, przedstawicielom związków zawodowych, duchowieństwa oraz reprezentantom świata nauki, medycyny, kultury i sportu za przyjęcie zaproszenia.
Po odegraniu hymnu i podniesieniu flagi państwowej, minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich ofiar konfliktu zbrojnego na Ukrainie.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego, nadał stopnie generalskie 6 oficerom Policji, a szef resortu MSWiA wręczył im szable. Nowymi nadinspektorami polskiej Policji zostali:
- Adam CIEŚLAK – Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości;
- Waldemar WOŁOWIEC – Komendant Wojewódzki Policji w Radomiu;
- Dariusz MATUSIAK – Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie;
- Jarosław PASTERSKI – Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim;
- Dariusz ZIĘBA – Dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA;
- Iwona KLONOWSKA – Komendant Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Po wręczeniu nominacji generalskich, Prezydent Andrzej Duda wręczył medale państwowe i resortowe. Komendant Główny Policji został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - co jest wyróżnieniem i podziękowaniem dla całej formacji. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, w asyście Komendanta Głównego Policji, wyróżnił policjantów i pracowników Policji odznakami resortowymi, w uznaniu ich szczególnych zasług w zakresie ochrony ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa lub porządku publicznego .
Następnie przyszedł czas na promocję oficerską absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Laureatom konkursu „Policjant, który mi pomógł” statuetki oraz listy gratulacyjne wręczył Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk.
Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którą przyjął ich przełożony - Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Roman Rabsztyn.
Do zebranych na uroczystości zwrócił się Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, który w swoim przemówieniu wyraził słowa podziękowania, skierowane do wszystkich polskich policjantów: Dziękuję za ofiarność w służbie dla Rzeczpospolitej. Dziękuje Wam za ten wasz codzienny trud służby dla rodaków, dla nas wszystkich, dla Polski. Dziękuję Wam za niezwykle godne i profesjonalne reprezentowanie nas poza granicami, wszędzie tam, gdzie wykonujecie swoją służbę, skierowani przez Rzeczpospolitą, jak choćby na Litwę.
Dziękuję także za ciągłe utrzymywany stan gotowości, podwyższonej w związku z falą uchodźców z Ukrainy, w związku ze wszystkimi potencjalnymi i realnym zagrożeniami, wynikającymi z tego, że tuż za naszą granicą toczy się wojna.
Głos zabrał także Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, który ocenił działanie polskiej Policji: Służby państwowe, wszystkie struktury państwa polskiego, zdają egzamin ze skutecznego działania. Polska Policja ten egzamin zdaje znakomicie. Wspaniale. Z realnymi, niezwykle ważnymi dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli efektami. To dzięki Wam, to Wy razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej, razem z żołnierzami Wojska Polskiego, ramię w ramię obroniliście integralność naszej wschodniej granicy, naszej granicy z Białorusią.
Gdy honorowi goście wygłosili swoje przemówienia, odbyła się defilada, po której dowódca uroczystości złożył Prezydentowi RP meldunek o jej zakończeniu.
Po apelu, dalsza część centralnych obchodów Święta Policji przeniosła się do Gliwic. Tam najpierw odbył się piknik rodzinny, a o 15.00, na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka, został rozegrany mecz piłkarski pomiędzy reprezentacjami polskiej i rumuńskiej Policji.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 25.87 MB)