Poradnik

Menu

Nawigacja

Wyszukiwarka

Projekt edukacyjny „Śląska Policja, historia i teraźniejszość - warsztaty historyczno-edukacyjne"

Dzisiaj w auli katowickiej komendy wojewódzkiej zainaugurowano projekt edukacyjny „Śląska Policja, historia i teraźniejszość - warsztaty historyczno-edukacyjne". Wydarzenie zorganizowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach w porozumieniu z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach oraz przy współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Rodzina Policyjna 1939 r. Projekt jest skierowany do uczniów szkół średnich klas mundurowych z województwa śląskiego.



25 marca 2022 r. nastąpiła inauguracja projektu edukacyjnego pt. „Śląska Policja, historia i teraźniejszość - warsztaty historyczno-edukacyjne” prowadzonego przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach w porozumieniu z Oddziałem Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach oraz przy współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Rodzina Policyjna 1939 r. Projekt skierowany jest do uczniów szkół średnich klas mundurowych województwa śląskiego. Obejmuje elementy ochrony praw człowieka, nawiązuje do przedwojennego etosu zawodu policjanta, historii polskich formacji policyjnych związanych z przyłączeniem części Górnego Śląska do Polski oraz patriotyzmu śląskich policjantów II RP.

Warsztaty są organizowane na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji oraz w Przystanku Historia — Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach. W trakcie zajęć młodzież ma okazję zapoznać się z treściami związanymi z ochroną i poszanowaniem praw człowieka, przeciwdziałaniem mowie nienawiści i procesem rekrutacyjnym do służby w Policji.

Ponadto przewidziano zwiedzanie Izby Pamięci w KWP w Katowicach z udziałem przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. oraz spotkania z edukatorami z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Jednym z ważniejszych elementów tego projektu jest oddanie hołdu Ofiarom Zbrodni Katyńskiej przy Grobie Policjanta Polskiego — Miejscu Pamięci Narodowej, w którym złożone zostały szczątki nieznanego policjanta zamordowanego w ramach operacji katyńskiej w 1940 r. oraz zajęć dydaktycznych prowadzonych przez edukatorów OBEN IPN.

do góry