Poradnik

Menu

Nawigacja

Wyszukiwarka

Śląskie Sympozjum Kryminalistyki i Kryminologi

W środę w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach odbyło się „Śląskie Sympozjum Kryminalistyki i Kryminologi”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. policjanci, funkcjonariusze straży granicznej, straży miejskiej oraz przedstawiciele prokuratury i sądu. Uczestnicy sympozjum mieli okazję wysłuchać wystąpień prelegentów – ekspertów z dziedziny kryminalistyki.



Pierwszy z wykładów został wygłoszony przez prof. dr hab. Jana Stanika – pracownika WSZOP, który omówił tematykę zróżnicowania struktury osobowości przestępców.

Następnie swój wykład wygłosiła asp. sztab. Beata Jarszak z Laboratorium Kryminalistyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Z wystąpienia policjantki uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jakie jest zastosowanie badań poligraficznych w Policji przy wykorzystaniu wariografu.

Kolejny wykład był przygotowany przez mł. bryg. dr. inż. Artura Ankowskiego z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Podczas wystąpienia „ Kryminalistyczne badania przyczyn pożarów”, prowadzący przybliżył specyfikę czynności prowadzonych na pogorzelisku, a także omówił zjawiska, które mogą wpływać na ustalenie miejsca wybuchu pożaru.

Ostatnie wystąpienie było przeprowadzone przez mgr. Klaudiusza Maciejowskiego - eksperta informatyki śledczej i bezpieczeństwa informacji. Wykład dotyczył „Nowych wyzwań informatyki śledczej”. Prowadzący przybliżył tematyką cyberprzestępczości, nowych wyzwań związanych z szyfrowaniem informacji w „sieci”, a także planowaniu wykorzystywania sztucznej inteligencji do walki z cyberprzestępczością.

do góry