20 policjantów z całego Śląska oraz 10 z katowickiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji przez dwa dni poszerzało wiedzę i doskonaliło umiejętności w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Część teoretyczna, w pierwszym dniu szkolenia, została ograniczona do niezbędnego minimum, po to, żeby jak najwięcej czasu poświęcić zajęciom praktycznym. Cenne uwagi związane z praktycznym wykonywaniem szybkiego badania urazowego przekazywali instruktorzy SPAP Katowice. Każdy z uczestników szkolenia miał okazje przećwiczyć udrażnianie dróg oddechowych oraz współzawodniczyć w grze, która polegała na prawidłowym wykonaniu ucisków klatki piersiowej.
W drugim dniu szkolenia policyjni ratownicy potwierdzali uprawnienia do wykonywania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Pierwszym elementem było rozwiązanie testu wiedzy składającego się z 30 pytań, po którym uczestnicy przystąpili do egzaminu praktycznego. Jedno z zadań, które musieli wykonać, polegało na udzieleniu pomocy uczestnikom zdarzenia drogowego. Na symulowanym miejscu wypadku, policjanci zastali rozbity ambulans, który przewoził przestępcę w asyście policji. Zgodnie z założeniami, w wyniku wypadku, karetka przewróciła się na bok. Czterech mundurowych musiało udzielić pomocy dwóm policjantom, dwóm ratownikom medycznym i niebezpiecznemu przestępcy.
Policjanci udzielający pierwszej pomocy zmagali się trudnościami związanymi z ewakuacją poszkodowanych z przewróconego pojazdu, a policyjni antyterroryści, oprócz czynności związanych z ratowaniem życia i zdrowia, ćwiczyli szybkie dostanie się do rannych w pojeździe, w którym zaryglowane były wszystkie drzwi.
Oprócz doskonalenia umiejętności, szkolenie i egzamin potwierdzający posiadanie uprawnień ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy pozwoliło na wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami.