Pierwsze dwa tygodnie tegorocznej jesieni zostawiły za sobą tragiczny bilans śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego. W ciągu ostatnich kilkunastu dni na śląskich drogach doszło do siedmiu wypadków drogowych, w ktorych smierć poniosły osoby piesze. W pięciu przypadkach zdarzenia te miały miejsce po zmroku, gdzie widoczność pieszego przez kierowcę zbliżającego się pojazdu jest znacznie ograniczona.
Apelujemy do pieszych, aby zadbali o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie elementów odblaskowych od zmierzchu do świtu. Pomimo, że przepis nakazuje używanie odblasków tylko poza obszarem zabudowanym zachęcamy, aby używać ich po zmroku wszędzie. Niestety, nie wszyscy są świadomi tego, że niewielki odblaskowy element przyczepiony do kurtki czy butów może zapobiec tragedii. Bezpieczeństwo zależy od nas i dlatego uczmy korzystać z odblasków nasze dzieci, znajomych i przyjaciół. Sami też nie wstydźmy się ich nosić. Jeden mały odblask może uratować nasze życie. Będzie bezpiecznie !
Policjanci drogówki z komendy wojewódzkiej od kilku dni patrolują po zmroku śląskie drogi, zwracając uwagę na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Patrole w Częstochowie, Gliwicach i Zawierciu odnotowały lekkomyślne zachowania pieszych i rowerzystów, którzy po zmroku nie dbali o własne bezpieczeństwo. Skończyło się na mandatach. Osobom tym, aby mogły udać się w dalszą drogę, zostały przez policjantów wręczone elementy odblaskowe.
Przypominamy, że najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych z winy pieszego są:
- wejście bezpośrednio przed jadący pojazd;
- wejście na jezdnie przy czerwonnym świetle;
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym;
- wtargnięcie na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.
Powyższe zachowania, to główne przyczyny śmiertelnych potrąceń w ciągu ostatnich dni w Będzinie, Częstochowie, Katowicach, Sosnowcu, Tarnowskich Górach i Żywcu.
Dlatego pamiętajmy, że będąc pieszym na drodze należy:
- korzystać z wyznaczonych przejść dla pieszych, a nie tam gdzie nam łatwiej i szybciej;
- korzystając z wyznaczonego przejścia dla pieszych nie wchodzić na nie z „marszu”. Zawsze należy upewnić się czy nie spowoduje to zagrożenia;
- nie wymuszać na kierujących pojazdami pierwszeństwa- samochód nie zatrzyma się w miejscu;
- czerwone to STÓJ, zielone to IDŹ;
- pieszy w kontakcie z pojazdem jest z góry na straconej pozycji.